SÖYLEŞİ


Şirketimizin genlerinde
yenilik ve teknoloji var

Tekfen Venture Management Başkanı
Sinan Uzan'ın "Start Up" dergisinde
yayımlanan röportajı

Neden bir ventures şirketi kurdunuz? Bu dünyaya girme nedenleriniz ve hedefleriniz neler?

Dünyada teknolojinin hızla gelişmesi ve beraberinde pek çok farklı sektörde kısa zamanda hızla kâr eden şirketlerin ortaya çıkması, yatırım dünyasında sermaye yatırım şirketlerine olan ilgiyi artırdı. Kendilerine yeni kârlı yatırım alanları arayan köklü şirketler ile inovasyon kavramının aktif uygulayıcısı olan gençlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan sinerji, bu yatırımları cazip hale getirdi. Tekfen Ventures, bu motivasyonla girişim dünyasındaki fırsatları değerlendirmek için yola çıkan, ancak Tekfen’in tarihinden de beslenen bir şirket. Tekfen ismi, “teknoloji” ve “fen”den geliyor. Şirketimizin genlerinde yenilik ve teknoloji var. Bir yandan da Tekfen’in en güçlü olduğu tarım ve inşaat sektörleri, bu süreci en geriden takip eden, en az dijitalleşen sektörler. Tekfen Ventures’ın ana görevlerinden biri de bu iki sektörün gelişmesini sağlayacak inovasyonları bulup onlara yatırım yapmak ve kendi işimize olduğu kadar Türk ekonomisine de teknolojik avantaj kazandırmak.


Şu ana kadar hangi girişimlere ne kadar yatırım yaptınız?

Tekfen Ventures, 2017 yılında ilk üç yatırımını toplam 5 milyon ABD doları bedelle gerçekleştirdi. Bu üç yatırımı da, büyük heyecan duyduğumuz ve Tekfen olarak içinde bulunduğumuz sektörlerimizde çığır açıcı inovatif çalışmalar gerçekleştiren erken aşama start-up şirketlerine yaptık. Örneğin, yatırımlarımızdan birini, farklı 3 boyutlu haritalama ihtiyacına yönelik LIDAR (Light Detection and Ranging - Lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji) sensörler üreten Quanergy firmasına yaptık. Çığır açan katı hal sensörleri (solid-state sensors) dünyanın en büyük otomotiv ve sanayi üreticileri tarafından kullanılmakta.


Aynı şekilde, diğer bir yatırımımız da sanayi kuruluşlarında işçilerin iş sağlığı ve güvenliğini artıran, kaza riskini azaltan bir sensör geliştiren Strongarm Technologies şirketine oldu. Üçüncü yatırımızı ise, geniş bir sanayi yelpazesinde istikbal vaat eden ve imalat sektörü için veri analizi çözümleri üreten Sight Machine firmasına yaptık. Önümüzdeki 5 yılda girişim projeleri için ayırdığımız kaynak toplam 50 milyon dolar düzeyinde.


Özellikle hangi alanlarda ne tür yeni girişimlere yatırım planlıyorsunuz? Yatırım planınız nedir?

Yatırım stratejimiz oldukça basit. Kendi alanlarında öne çıkan, güçlü bir ekibe sahip ve Tekfen’in içinde bulunduğu sektörlerin en önemli sorunlarına çözüm üreten inovatif şirketlerin peşindeyiz. Bununla beraber, yatırım yaptığımız şirketleri de Tekfen Holding’in bilgi birikiminden ve sektörel gücünden faydalandırmak istiyoruz.


Tekfen Holding’in faaliyet gösterdiği iki ana sektör olan tarım ve inşaat öncelikli konularımız. Özellikle tarım, tüm dünyada inovasyon ivmesinin yükseldiği bir alan. Özellikle gübre ve tarım alanında önümüzü çok açık görüyoruz. Tekfen olarak, kendimizi tarım ve inşaat dışında başka fırsatlardan da uzak tutamayız. Bazen öyle bir fikir çıkıyor ki kendi sektörünü oluşturuyor. İyi bir fikir varsa onu değerlendirmek gerekiyor. Bugün Tekfen olarak hiç düşünmediğimiz bir yatırım, şirkete yepyeni ufuklar açabilir. Fırsat gördüğümüz her alanda değerlendirme ve yatırım yapmaya açığız.


Şirketinizin nasıl bir işleyişi var?

Tekfen Ventures olarak belli bir mesafe almış ve doğru tanımlamak gerekirse emekleyen değil de, "garajdan çıkışın" ilk dönemlerindeki şirketleri yakın markaja alıyoruz. Öncelikle şirketin iş modelini, pazardaki konumunu ve gelecek planlarını yakından inceleyip, bir değerlendirme yapıyoruz. Şirketin hangi aşamada olduğu, yatırım yapmamız için çok önemli. Bazen çok güzel bir fikir geliyor ama bizim portföyümüz ve yatırım prensiplerimiz için erken olabiliyor. Biz de o durumda, “Bu meyve daha ham,” diyoruz. O şirketi izlemeye alıyoruz. Bugüne dek 1.200’e kadar girişimin takibimizde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gelecekte şirketin iş modeli doğru bir noktaya gelirse, yatırım kararını o zaman alabiliriz.


Ventures şirketinizin 2018 gündeminde ne var?

2016 yılının sonlarına doğru resmi olarak kurulduk, o nedenle 2017 gerçek manada ilk yılımız oldu. Önceliğimizi fonu tanıtıp lansmanını yapmaya ve takımımızı oluşturmaya verdik. Aynı zamanda ilk birkaç yatırımımızı yaptık. Bu yıl daha çok yatırımımız olacak. Bu sayede Tekfen Grup Şirketlerinin de kendi alanlarında rekabetçi avantaj yakalayarak daha fazla başarıya imza atmalarını sağlamayı ve Grubumuz içerisindeki sinerjiyi daha çok ortaya çıkarmayı ümit ediyoruz.

Friendly visitor while diving

"Tekfen Ventures’ın ana görevlerinden biri inşaat ve tarım sektörlerinin gelişmesini sağlayacak inovasyonları bulup onlara yatırım yapmak ve kendi işimize olduğu kadar Türk ekonomisine de teknolojik avantaj kazandırmak."