HABERLER


Tarımda yeni bir güç

Tekfen Grubu, Türkiye’nin en büyük ve kaliteli meyve üreticilerinden Alanar Meyve ile kardeş şirketi Alara Fidan’ın yüzde 90’ını 50 milyon TL bedelle satın alarak tarımsal üretim alanındaki iddiasını gösterdi.

40 yıldır Toros Tarım markasıyla Türk çiftçisinin ihti­yaç duyduğu bitki besini, tohum, fide ve fidan gibi temel girdileri karşılayan Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu, faaliyetlerini genişletme stratejisi çerçevesinde artık doğrudan tarımsal üretim de yapacak. Bu amaçla 2017 yılının son aylarında kurulan Tekfen Tarımsal Araştırma, Üretim ve Pazarlama A.Ş., Türkiye’nin en büyük meyve üreticilerinden Alanar Meyve ile kardeş şirketi Alara Fidan’ın 49,6 milyon TL bedelle yüzde 90’ını satın alarak önemli bir atılım gerçekleştirdi.


Geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen bu satın alma ile tarımsal üretim alanındaki iddiasını ve vizyonunu ortaya koyan Tekfen, her iki firmaya 2018-2020 yılları arasında yeni tesis kurulumu, bahçe ve makine alımlarıyla toplam yaklaşık 160 milyon liralık yeni yatırım yapacak.


"Yarının dünyasında her zamankinden daha büyük önem kazanacak olan tarımsal üretime, kurumsal disiplin ve finansman gücü ile daha fazla verimlilik kazandırmanın, salt ticari bir hedefin ötesinde, Tekfen’e yakışan önemli bir sorumluluk olduğuna inanıyorum"

Murat Gigin

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı


Tekfen, tarımda büyümeye devam edecek

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, satın alma işleminden sonra yaptığı açıklamada, Alanar Meyve ve Alara Fidan’ın çalışmalarını uzun süreden beri takip ettiklerini belirterek, “Türk çiftçisinin doğru tarımsal üretim için ihtiyaç duyduğu bitki besini, tohum, fide ve fidan gibi temel girdilerini karşılayan bir kurum olarak, varlığımızı tarımsal üretim alanında da göstereceğiz. Yarının dünyasında her zamankinden daha büyük önem kazanacak olan tarımsal üretime, kurumsal disiplin ve finansman gücü ile daha fazla verimlilik kazandırmanın, salt ticari bir hedefin ötesinde, Tekfen’e yakışan önemli bir sorumluluk olduğuna inanıyorum,” dedi.


Cirosunun yüzde 90’ı ihracat kaynaklı olan Alanar’a Toros Tarım olarak daha önceleri Adana’daki Agripark doku kültürü laboratuvarlarında kiraz fidanları ürettiklerini de hatırlatan Gigin, satın alınan her iki şirketin de mevcuta ek olarak büyük bir ihracat kapasitesine sahip olduğunu ve yeni yatırımlarla Uzak Doğu pazarlarına açılacağını söyledi:


“İhracatının yüzde 80’ini başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’ya yapan ve meyvecilik alanında parmakla gösterilen bu şirketleri bünyemize kattık. Yıllardır faaliyet gösterdiği pazarlarda, ürünlerinin kalitesi konusundaki titizliği ve zamanında teslimata verdiği önem ile bilinen Alanar’ı Avrupa’da olduğu gibi Çin ve Uzak Doğu piyasasında da büyük bir oyuncu haline getireceğiz. Yıllık 500 milyon dolar kiraz ithalatı yapan Çin, sadece T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izin verdiği firma ve tesislerden ithalat yapıyor. Bu izne sahip 9 firmadan biri olan Alanar Meyve, aynı zamanda ithalat iznine sahip firmaların sahip olduğu 13 tesisten 2’sinin de sahibi. Çin’in Xi’an kentinden başlayan Demir İpek Yolu’nun ulaşım maliyetlerini düşürmesi ile bu pazarların Alanar Meyve’nin toplam ihracatının yarısını oluşturmasını amaçlıyoruz. Ayrıca, ürün tedarikinde mevsimsel kısıtları bertaraf etmek ve dolayısıyla satışları yılın tamamına yaymak için Güney Amerika, Hindistan, Özbekistan, Güney Afrika ve Peru gibi pazarlarda da üreticilerle ticari ilişkiler geliştirmek hedeflerimiz arasında.”


Satın almanın ardından, 3 bin 600 dekar büyüklüğündeki bahçelere 6 bin dekar daha ekleneceğini ve 2028 yılında toplam cironun 800 milyon TL mertebesine çıkacağını belirten Gigin, bugün 3 bin ton civarında olan üretim kapasitesinin de 2028’de 15 bin tona ulaşacağını ve üreticilerden tedarik edilecek ilave 20 bin tonla toplam ihracatı 35 bin tona yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye için büyük bir işbirliği olacak


Her iki şirketin kurucusu olan ve sektördeki 40 yıllık birikimiyle Türkiye’de meyvecilik sektörünün duayenleri arasında yer alan Yavuz Taner ise Tekfen çatısı altında sektör tecrübelerini paylaşmaya devam edeceğini hatırlatarak, bu satış ile kazananın Türkiye tarımı olacağını söyledi:


“Son 10 yılda Türkiye’nin meyve üretiminde önemli artışlar olduğuna tanık olduk. Alanar olarak sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmaları neticesinde, 65 çeşit kiraz arasından 30-35 gün muhafazaya dayanacak ve 10 gün raf ömrü olacak doğru ürünü bulduk. Son yıllarda, başta Hong Kong olmak üzere Uzak Doğu pazarındaki hızlı gelişmemizi Çin’e doğrudan ihracat ile sürdürmek istiyoruz. Özellikle Demir İpek Yolu’nun faaliyete tam olarak girmesi ile Çin ve Uzak Doğu piyasası, Türkiye için önemli pazarlarından biri haline gelecek. Bu potansiyel, bizi yatırımları artırmak için motive ediyordu. Bu atılımı en doğru şekilde Tekfen Grubu çatısı altında yapacağımıza inandık. Satın alma sonrasında kazanan Türkiye tarımı olacak.”

Alanar Meyve ve Alara Fidan hakkında

Meyve üretimi ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren Alanar Meyve, sattığı ürünlerin yaklaşık yüzde 30’unu kendi bahçelerinde üretirken, yüzde 70’ini üreticilerden tedarik ediyor. Başlıca ürünleri kiraz, incir, nar ve kayısı olan şirket, ürün yelpazesinde elma, erik, Trabzon hurması, kestane, şeftali ve nektarin gibi meyveleri de bulunduruyor. Alara Fidan ise, fidan yetiştiriciliği ve ticaretinin yanında meyve üretimi ve ticareti de yapıyor. Alara Fidan, yurtiçi ve yurtdışı satışlarının yanı sıra Alanar Meyve’nin bahçelerinde kullanılacak fidanları da yetiştiriyor.


Her iki şirketin ürünleri 5 kıtada 30’u aşkın ülkeye ulaşıyor. 2017 yılında ihracatının yaklaşık yüzde 80’ini başta Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’ya yapan Alanar’ın halihazırda Uzak Doğu ile de satış bağlantısı var. Uzak Doğu ülkelerinin şu anda yüzde 10 civarında olan ihracat payının gelecek yıllarda yüzde 50 seviyelerine çıkarılması hedefleniyor.

Alanar Meyve'den İhracat Ödülü

Alanar Meyve, Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği’nin düzenlediği İhracat’ın Yıldızları Başarı Ödül Töreni’nde, yaş meyve ve sebze sektöründe 2017 yılında Bursa’da kayıtlı en çok ihracat yapan firmalar arasında ikincilik ödülünü aldı.


Ödülü, Alanar Meyve Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner teslim aldı. Geçtiğimiz yıl kiraz, taze siyah incir, kayısı, nar, kestane, cennet meyvesi ve japon eriği türleri ile aralarında İngiltere, Rusya, Kanada, Hong Kong, Singapur, Malezya ve İskandinav ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkeye 8 bin ton ihracat gerçekleştiren Alanar Meyve adına törende söz alan Taner, bu ödülün sadece Alanar için değil, Türk tarımı ve çiftçisi için çok önemli bir ödül olduğunu ve Tekfen’in getireceği sinerji ile gelecekte çok daha büyük başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi.


Tekfen bünyesinde faaliyetlerini genişleterek sürdürecek Alanar Meyve’nin pazardaki lider konumunun gelecek yıllarda daha da pekişeceği ve sektöre katkılarının artarak devam edeceği inancıyla, emeği geçen herkesi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.