SOSYAL SORUMLULUK


ROBERT KOLEJ

Robotik Takımı Houston’da

Tekfen Holding tarafından desteklenen Robert Kolej Robotik Takımı ARC 6014,

bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen FRC Robotik Yarışması’nda birinci olarak

Türkiye’yi Houston Championship’te temsil etmeye hak kazandı..

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul ilginç bir yarışmaya ev sahipliği yaptı. Çocuklara fen, teknoloji, mühendislik ve matematik sevgisi aşılamak amacıyla kurulmuş ABD merkezli FIRST Vakfı’nın düzenlediği robotik yarışması FRC, bölgesel turnuva düzeyinde ilk kez Türkiye’de yapıldı. 1992 yılından beri düzenlenen ve her yıl 70 binden fazla gencin katıldığı FRC, dünyanın en prestijli 14-18 yaş arası robotik yarışması kabul ediliyor.


10-12 Mart tarihleri arasında İstanbul Ülker Sports Arena’da düzenlenen yarışma, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler arasında heyecanlı bir mücadeleye sahne oldu. Yarışmaya, Tekfen Holding’in desteklediği Robert Kolej Robotik Takımı ARC 6014 damgasını vurdu. ARC 6014, yarışmada rakiplerinden sıyrılarak 3 ödül birden kazandı.

Fark sadece teknoloji değil...


Geliştirdikleri “Mr. Pink” adlı robotla üstün bir performans gösteren ARC 6014 üyeleri, aynı zamanda toplumsal sorunlara dikkat çekmeyi amaçlayan pembe renkli formalarıyla da yarışma süresince ilgi odağı oldu. Ekip içi yardımlaşması ve örnek davranışlarıyla “Imagery Award” ödülünü kazanan takım, sokak hayvanlarına 3D printer ile protez yapmak, görme engellilere yönelik olarak lokantalar için Braille alfabeli mönü basmak ve tüm ülkede teknolojiyi yayma amaçlı projeler yapmak gibi sosyal sorumluluk projeleriyle de “Wild Card” ödülünün sahibi oldu.

Bu sonuçla ARC 6014, Robert Kolej ve Türkiye’yi, 60 ülkeden 30 binden fazla öğrenci ve mentorun katıldığı Houston Championship’te temsil etmeye hak kazandı.

Bu iş burada bitmez!


“Üç yıl önce matematik sınıfında robot yaparken, şimdi 20 yıllık takımlara kafa tutuyoruz. Hiç olmadığımız kadar güçlüyüz ve daha da güçleneceğiz,” diyen son sınıf öğrencisi ve takım kaptanı Sevnur Kulak, Houston’da tüm takımın canını dişine takarak elinden geleni yapacağının sinyallerini verdi. Biz de Tekfen olarak, 18-21 Nisan tarihleri arasında Houston’da olacak takımımıza başarılar diliyor ve yolları açık olsun diyoruz.

FIRST Vakfı ve FRC hakkında


FIRST (For Inspiration & Recognition of Science & Technology) Vakfı, 1992 yılından bu yana gençlerin bilim ve teknoloji alanına ilgisini artırmak, onlara ilham vermek ve bu alanlardaki yeteneklerinin gelişmesini teşvik etmek, aynı zamanda iletişim, kendine güven ve liderlik becerilerine de destek olmak misyonuyla çeşitli programlar düzenliyor. Vakfın etkinlikleri arasında en önemlisi, dünya çapında katılıma sahne olan liselerarası FRC robotik yarışması (FIRST Robotics Competition). Bu küresel organizasyona Google, Manga, Ford, Boeing, Lockheed Martin, Texas Instruments ve NASA gibi kuruluşlar da destek veriyor.


Robotik nedir?

Robotik, makine mühendisliği, uçak mühendisliği, uzay mühendisliği, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve kontrol mühendisliği dallarının ortak çalışma alanı olarak tanımlanıyor. Robotik, savunma sanayiinde, güvenlik sistemlerinde, makine sanayiinde, endüstriyel otomasyon sistemlerinde, tıpta, tarımda, bankacılıkta, madencilikte, kısaca hemen her konuda uygulama alanları buluyor. Ülkemizde üniversitelerde mekatronik bölümleri açılırken, orta eğitim kurumlarında robotik dersleri artıyor.

FIRST Vakfı 1992 yılından bu yana gençleri eğlenerek bilim yapmaya teşvik ediyor.

2018 Detroit FRC Dünya Şampiyonası - Einstein Finalleri 1